רפואת חירום

שירות לתיירות מרפא

רפואת חירום היא ענף העוסק במתן סיוע רפואי למי שנזקק לו בתנאי שדה ולא בבית החולים. בענף זה בעלי המקצוע הם: מע”ר (מגיש עזרה ראשונה), חובש ופרמדיק (הסמכות הרפואית הגבוהה מבין השלושה). ענף רפואת חירום בעצם עוסק בנתינת מענה רפואי לאנשים שלא במסגרת בית חולים. מה שמצריך חשיבה יצירתית ופיתוח של כלים המאפשרים מתן מענה כזה ללא הכלים שיש לבתי חולים להציע (אולטרסאונד, בדיקות מעבדה וכו). אחד מהתחומים החשובים והאקוטיים ביותר אתו מתמודד ענף רפואת החירום בארץ הוא מצב של אירועים רבי נפגעים. כיצד לתת מענה גם במקרים קשים לשם ייצוב מצב הנפגעים בתנאי שטח.

מהי עזרה ראשונה?

עזרה ראשונה היא סיוע המוגש לנפגע כמה שיותר סמוך לזמן התרחשות האירוע. על מנת להציל חיים ישנה חשיבות גדולה לאלמנט הזמן והגעה של עזרה כמה שיותר מהר. בהקשר זה של עזרה ראשונה מופעלים שירותי אמבולנס ושרותי מוקדי חירום שמטרתם היא לספק עזרה במקום כמה שיותר מהר.

מהו מצב הדורש עזרה ראשונה?

מצב זה מוגדר כמצב שבו אחת משלוש מערכות משולש החיים מאוימות. מערכות אלו הן: המוח, הלב, והריאות. קרי המערכת העצבית, המערכת ההמודינמית ומערכת הנשימה. באם אחת ממערכות אלו נפגעת, אם כתוצאה מהחמרה של מחלה קימת או מאירוע חד פעמי העזרה הנדרשת היא עזרה ראשונה.

תפקיד האמבולנס בעת מתן עזרה ראשונה

האמבולנס הוא למעשה רכב חירום שמכיל בתוכו ציוד חירום שנועד לסייע לחולה או לנפגע סיוע ראשונה בדרכו לבית החולים. האמבולנס מאובזר בציוד הנועד לתת סיוע בשלושה תחומים עיקריים: מערכת נשימה, מערכת הדם ומערכת הלב. הצוות באמבולנס מיומן במתן סיוע נשימתי ובמצבי חירום לבביים. הוא מיומן בהחייאה, חבישה, קיבועים, עירויי נוזלים ולקיחת מדדים ראשונים כמו לחץ דם, אק”ג, סטורציה, דופק ועוד). צוות אמבולנס מיומן גם בקבלת לידה ושמירה על התנהלות תקינה עד להגעה לבית החולים. צוות האמבולנס כולל נהג אמבולנס, פרמדיק או חובש המשמשים כראש צוות, ועוד שלושה חובשים או מתנדבים נוספים.

רפואת חירום בישראל

מערך רפואת החירום בישראל הוא מהמפותחים והטובים בעולם. ישנם מספר גופים העוסקים במתן עזרה ראשונה כמו מגן דוד אדום, בטרם, איחוד הצלה ועוד. ישנם גם מערכי רפואה דחופה השייכים לצבא וליחידות חילוץ למיניהן. בניגוד לארצות הברית ואירופה בהן מוקד הרפואה הדחופה פועל תחת מספר טלפוני אחד, בישראל נושא הרפואה הדחופה מחולק לשלושה מוקדים עיקריים: 100 למשטרה, 101 למגן דוד אדום ו 102 למכבי האש. ההפרדה בניהם נובעת מהצורך להקל על המוקדים ולאפשר היענות מקסימלית לכל אירוע בהתאם .