המדריך השלם לטיפול ראשוני: דרגות כוויה

מהו ההבדל בין דרגות הכוויה השונות? מהן כוויות שמש? מהן כוויות קור? מתי אפשר לטפל בעצמכם בכוויה ומתי יש לגשת לטיפול רפואי? ויש גם תכשירים לטיפול שניתן לרכוש ללא מרשם. כל המידע החשוב מוגש לכם בכתבה הבאה:

הרפואה מחלקת את דרגות הכוויה לשלוש דרגות בהתאם לחומרת מצבה של הכוויה:
>כוויה דרגה 1 היא כוויה קלה, שטחית. מי שחווה אותה סובל מתחושת כאב וניכרת אדמומיות. התסמינים לרוב עוברים תוך ימים ספורים.
>כוויה דרגה 2 היא כוויה רצינית יותר שמחוללת כאב חזק מאוד, ניכר אדום משמעותי בעור ומופיעות שלפוחיות. לחילופין זו כוויה שפוגעת בשטחי עור גדולים או שהיא פוגעת באזורים מאוד עדינים למגע כמו עור הפנים, אזור העיניים, כפות ידיים ואיברי המין.
>כוויה דרגה 3 היא כבר כוויה ממש חמורה שחולשת של שטח עור גדול ולעיתים מדובר בפגיעה משמעותית בכל שכבות העור. במקרה הזה נדרש סיוע רפואי דחוף.

איך מטפלים בכוויות מקומיות – דרגות כוויה קלות

אם חוויתם או שיקירכם חוו כוויות ברמה קר סביר להניח שהעור יתרפא לבדו תוך כמה שבועות, וגם לא תישאר צלקת. עם זאת, הכאב בהחלט מציק ולא נעים. לטובת הקלה חשוב לשטוף את האזור של הכוויה במים צוננים בטמפרטורה קרירה.
אם אתם מעוניינים להאיץ את הריפוי אפשר להשתמש בשפע של תכשירים ללא מרשם שיש בכל בית מרקחת. מה למשל? ביאפין, בפנטן, טרולאמין וטריפלדרם. את אזור הכוויה הקלה או הבינונית מומלץ לחבוש עם פדים ייעודיים על בסיס הידרוג'ל או וזלין. בכל מקרה, תתייעצו עם הרוקח מה הטיפול המתאים ביותר.

יש גם משחות במרשם רופא שמסייעות מאוד דוגמת פלאמינל הידרו ופלאמינל פורטה (זה כבר מתאים לכוויה דרגה 2). חשוב לפני שמשתמשים לבחון שאין אלרגיה כלשהי למשהו במרכיבי התכשיר.

דרגות כוויה

איך מטפלים כאשר דרגות הכוויה חמורות?

אין להותיר כל מקום לספק – כאשר הכוויה פוגעת בשטח גדול או כאשר נכווים בעיניים, צוואר, חזה, עור הפנים, בטן או איברי מין – מיד לפנות לקבלת סיוע רפואי מגורם רפואי מוסמך. לפני שמגיעים אל המרפאה חשוב לשטוף את האזור שנכווה עם מים רבים, לעטוף אותו במגבת ספוגה גם היא במים קרים ולהמשיך ולהרטיב את החבישה עד שמגיעים למוקד הרפואה הדחופה או אל חדר המיון הקרוב ביותר לביתכם.

טעויות שאל תעשו גם אתם

המון אנשים טועים וחושבים שהם עושים את הדבר הנכון עם כוויה דרגה 1 או כוויה דרגה 2 – אבל אתם, בבקשה אל תחזרו על הטעויות הבאות: חס וחלילה לשים קרח על אזור הכוויה וגם ממש לא לחבוש את האזור עם פד גזה או צמר גפן כי דברים כאלה יכולים להידבק אל הכוויה. ולטובת כל מיני אנשים ששמעו שזה בריא למרוח משחת שיניים, לבן או ביצע על הכוויה – אל תעשו את זה, זה מזיק מאוד!

מהן כוויות שמש?

רבים חושבים שכוויה מתרחשת ממגע עם משהו חם מאוד, כמו מים חמים או נגיעה במכשיר חשמלי לוהט, וזה נכון, אבל יש גם כוויות שנגרמות כתוצאה מנזק לעור. כאשר נחשפים לקרינה מוגזמת של קרני השמש, לאותה קרינת אולטרא סגול, נגרם חימום יתר של העור ויכולה להיווצר כוויה מקומית שניכרת באודם ובכאבים. בהתאם לחומרת הכוויה היא תתכסה בשלפוחיות. כאשר מחלימים מהכוויה העור מתקלף ומפציעה שכבת עור חדשה ובריאה. כוויות שמש יכולות לפגוע יותר באנשים בעלי עור בהיר שמכיל פחות מלנין. גם לג'ינג'ים כדאי להיות מוגנים יותר מפני קרני השמש.
חשוב להיות כמה שיותר בצל אבל תמיד, גם בחורף כשקר, למרוח קרם הגנה טוב ואיכותי. כוויות שמש עשויות לחולל ירידה באלסטיות העור ולהאיץ תהליך הזדקנות עורי. מעבר לכך, השינויים בשכבות העמוקות של העור עשויים להגביר סיכון ללקות בסרטן עור.

ומהן כוויות קור?

כוויות קור עושות נזק לרמות בגוף כאשר אדם נחשף לקור קיצוני. בעת החשיפה לקור חום הגוף יורד, וזה עלול להוביל למצב הנקרא היפותרמיה (חום גוף נמוך). מה שקורה בגוף הוא ניסיון עיקש לשמר את הטמפרטורה המאפשרת להמשיך בפעילות תקינה. אז הגוף מגביר זרימה של דם לאיברים חיוניים לתפקוד, דוגמת הלב, ואז יורדת זרימת דם לאיברים הפחות חיוניים דוגמת הגפיים.
האזורים הכי מועדים לכוויות קור הם אף, אוזניים, לחיים, מצח, אצבעות בידיים וברגליים. ניתן לשים לב שיש כוויות קור אם יש שינוי צבע כחלחל ויש בהמשך גם חוסר תחושה או נוקשות של האיבר שנכווה.

טיפול ראשוני עבור כוויות קור

קודם כל, חשוב להזיז את מי שנכווה לאזור חם יותר ולעשות זאת במהירות. חשוב להסיר ממנו בגדים רטובים ולהתחיל לחמם את האזור עם מים בטמפרטורה של 40 מעלות או באמצעות חום גוף. מיד לאחר מכן יש לחבוש את הכוויה כדי למזער את האופציה להתפתחות של זיהום. ועכשיו? עכשיו להזמין אמבולנס לבית חולים ובמידת הצורך ישלח ניידת טיפול נמרץ לקבלת טיפול רפואי.

שתפו את הפוסט

מאמרים נוספים העשויים לעניין אותך

אמבולנס יוסי לזכרו של עווד דראושה

אמבולנס בהקדשה לזכר עווד דראושה ז"ל

עמוד הבית מאמרים וחדשות חברת יוסי אמבולנס, בשיתוף עם רשת עמל הישגים, מרכז ריאן ועמותת אמצע הדרך, סיכמו היום בטקס מרגש את קורס החובשים ונהגי האמבולנס הראשון שלהם.הקורס נערך לזכרו של עווד דראושה, חובש ונהג אמבולנס שנרצח באירוע ב-7 באוקטובר כשהיה חלק מהצוות הרפואי והאמבולנס בפסטיבל 'נובה'.בטקס, שנערך בנוכחות משפחת

אמבולנס יוסי אירוע נובה

אמבולנס, פסטיבל נובה

האמבולנס הובא מחניון רעים, בו התקיים פסטיבל הנובה. בבוקר ה7/10, כאשר מתחיל הירי הרקטי לעבר העוטף, מופסקת המסיבה והחוגגים מתחילים להתפנות מהאזור. מחבלים שמתמקים בצומת רעים יורים על הרכבים הראשונים שמגיעים לשם, בעוד שהצעירים בורחים מהרכבים או מנסים להימלט עם הרכבים. חלקם חוזרים פצועים לאזור המסיבה, בה מטעמי בטיחות ואבטחה

אמבולנס-רפאל-דיגום-במפעל-האמבולנסים-שפרבר

חברת שפר בר לדיגום אמבולנס בשיתוף פעולה עם ארגונים ביטחוניים

הכירו את חברת 'שפר בר', חברה פרטית המובילה את תחום דיגום האמבולנסים ורכבי רפואה הפרטיים בישראל באמצעות מפעל ייעודי, כאשר כעת החברה נמצאת בשיתוף פעולה עם ארגונים ביטחוניים גדולים וחשובים בישראל, על מנת לתת מענה לצורך הביטחוני ומיגון צוותים רפואיים כחלק מקבוצת ‘יוסי אמבולנס’ חברת האמבולנסים הפרטיים הגדולה בישראל, כבר

יוסי-אמבולנס---ניידות-טיפול-נמרץ

דיגום אמבולנס

אמבולנס הוא כלי רכב המשמש להסעת אנשים הזקוקים לסיוע וטיפול רפואי בבית החולים. דיגום ובניית אמבולנס כולל כמה אלמנטים מרכזיים. לחלק החיצוני יש בדרך כלל צבעים וסימונים בהירים כדי שיהיה קל לזיהוי במצבי חירום. בפנים, ישנם תאים ואזורי אחסון לציוד רפואי, תרופות וציוד עזרה ראשונה. יש גם מקום לצוות הרפואי

אמבולנס יוסי

שירותי אמבולנס

עמוד הבית מאמרים וחדשות אנשי המקצוע בתחום רפואת החירום מספקים פתרונות למצבים חירום רפואיים בשירות שזמין על ידי חברת יוסי אמבולנס, עם צוותים מקצועיים מיומנים היטב, שמטפלים בחולים ובפצועים מחוץ למסגרת בית החולים. צוותי הרפואה כוללים חובשים ופרמדיקים שמבצעים תפקידים חשובים לקהילה. צוותים אלו עברו הכשרות מקצועיות מקיפות והם מומחים

תפריט נגישות

משרת פראמדיק/ית

איזור: ארצי

למשפחת יוסי אמבולנס דרוש פראמדיק/ית עם נסיון בתחום ובעל/ית תעודת לימודים ורישיון פרמדיק

מלאו את פרטיכם בצירוף קורות חיים ותעודות ונחזור אליכם

יש לצרף קורות חיים ותעודות מתאימות

*המשרות מתייחסות לנשים וגברים כאחד  *רק פניות מתאימות ייענו