מה ההבדל בין אמבולנס טיפול נמרץ (צהוב) לבין האמבולנס הלבן

כל מי שמסתובב בערים ובכבישי ישראל נתקל מדי פעם באמבולנס לבן או באמבולנס צהוב. ההבדל בין אמבולנס לבן לצהוב מהותי בין שני סוגים הללו והמטרות של כל אחד מהם.

אמבולנס לבן

זהו אמבולנס הבסיסי אשר מותאם להגשת עזרה ראשונה ונקרא גם BLS – Basic Life Support. בתוך האמבולנס קיים ציוד ואבזור רב אשר מסייע לחובש, ולרופא לבצע פעולות לאדם הזקוק לעזרה רפואית ראשונית בלבד כולל סיוע באמצעות מכשיר דפיברילטור .

 

אמבולנס לבן

אמבולנס טיפול נמרץ צהוב – נט”ן

ניידת טיפול נמרץ צהוב הוא מתקדם יותר ברמת הסיוע הרפואי והוא נקרא גם ALS – Advanced Life Support. בתוך רכב זה קיים ציוד, אבזור ותרופות להצלת חיים כמו לדוגמה מוניטור ECG כדי לתהות על קנקנה של הבעיה הלבבית, ערכות לביצוע ניתוחים ספציפיים ופלומטר. באמבולנס זה נמצאים רופא ופרמדיק אשר מתורגלים ומיומנים בנושא סיוע במקרים שבהם כל דקה קריטית, כמו בעת אירועים לבביים או תאונות דרכים שגרמו לנפגעים במצב קשה.

 

ניידת טיפול נמרץ

מה ההבדל בין אמבולנס צהוב ללבן

אם מזעיקים אמבולנס כאשר אדם מסוים לא מרגיש טוב, או כאשר קורה משהו בדרכים יש להבין היטב מה ההבדל בין אמבולנס צהוב ללבן כדי להדגיש איזה אמבולנס יגיע כדי לטפל במקרה.

אם מדובר באדם שאינו חש בטוב אך ככל הנראה לא מדובר באירוע לבבי, מזעיקים אמבולנס רגיל. אך אם מדובר ככל הנראה באירוע לבבי שהטיפול בו מצריך מכשור מיוחד, יש להזעיק אמבולנס נט”ן.

הטיפול על ידי הצוות באמבולנס הרגיל

הצוות הרפואי המיומן אשר נמצא באמבולנס בוחן כל מקרה לגופו. יש מקרים שבהם יינתן טיפול מסוים והצוות ימליץ לחולה להמשיך את הטיפול בקהילה ואילו יש מקרים חמורים יותר שבהם האמבולנס מפנה את החולה לבית החולים הסמוך, לצורך המשך טיפול ובדיקות רפואיות כדי לתהות על הבעיה הרפואית ולהעניק לו את הטיפול הנחוץ לו.

הטיפול על ידי הצוות באמבולנס הצהוב

הרופא והפרמדיק שמגיעים באמצעות אמבולנס צהוב מבצעים את כל הפעולות במקרים של התקף לב אירועים ביטחוניים או תאונות דרכים קשות. כל הטיפול הסטרילי מתבצע במהירות גבוהה מאד כיוון שכל דקה היא אקוטית. בהתאם לצורך מחברים את המטופל למכשור הרלוונטי כדי לראות את אופן פעילות הלב שלו. במידת הצורך מפעילים ציוד שהוא זהה לזה הקיים בחדר טיפול נמרץ בבית החולים. לאחר שמייצבים את מצבו של החולה הוא מועבר לבית החולים.

מאמר זה נכתב עבור יוסי אמבולנס – שירותים רפואיים בע”מ

השארת תגובה